(323) 673-0135 Info@boddieforga.com

Slide

Organizational Endorsements

Committee For A New Georgia, Georgia Equality, & GeorgiaWorking Families Party Endorse William “Will” Boddie, Jr. for GA Labor Commissioner Alongside 200+ Elected Officials

 

Individual Endorsements

State Representatives

House Democratic Leader James Beverly – Macon, GA

House Democratic Chief Deputy Whip Debra Bazemore – Riverdale, GA

House Democratic Treasurer Mary Robichaux – Roswell, GA

State Representative CaMia Hopson – Albany, GA

State Representative Spencer Frye – Athens, GA

State Representative Roger Bruce – Atlanta, GA

State Representative David Dreyer – Atlanta, GA

State Representative Betsy Holland – Atlanta, GA

State Representative Zulma Lopez – Atlanta, GA

State Representative Shea Roberts – Atlanta, GA

State Representative Mandisha Thomas – Atlanta, GA

State Representative Sheila Nelson – Augusta, GA

State Representative Patty Bentley – Butler, GA

State Representative Rhonda Taylor – Conyers, GA

State Representative Mary Margaret Oliver – Decatur, GA

State Representative Carl Gilliard – Garden City, GA

State Representative Gloria Frazier – Hephzibah, GA

State Representative Angelika Kausche – Johns Creek, GA

State Representative Yasmin Neal – Jonesboro, GA

State Representative Debbie Buckner – Junction City, GA

State Representative Gregg Kennard – Lawrenceville, GA

State Representative Dewey McClain – Lawrenceville, GA

State Representative Donna McLeod – Lawrenceville, GA

State Representative Jasmine Clark – Lilburn, GA

State Representative Dar’shun Kendrick – Lithonia, GA

State Representative Michael Smith – Marietta, GA

State Representative Mary Frances Williams – Marietta, GA

State Representative Regina Lewis-Ward – McDonough, GA

State Representative Marvin Lim – Norcross, GA

State Representative Beth Moore – Peachtree Corners, GA

State Representative Josh McLaurin – Sandy Springs, GA

State Representative Teri Anulewicz – Smyrna, GA

State Representative Shelly Hutchinson – Snellville, GA

State Representative Rebecca Mitchell – Snellville, GA

State Representative Demetrius Douglas – Stockbridge, GA

State Representative El-Mahdi Holly – Stockbridge, GA

State Representative Viola Davis – Stone Mountain, GA

State Representative Dexter Sharper – Valdosta, GA

 

District Attorneys

District Attorney Deborah Gonzalez – Athens-Clarke & Oconee Counties

District Attorney Tasha Mosley – Clayton County

District Attorney Sherry Boston – DeKalb County

District Attorney Dalia Racine – Douglas County

District Attorney Fani Willis – Fulton County

District Attorney Darius Pattillo – Henry County

District Attorney Anita Reynolds Howard – Macon-Bibb, Crawford, & Peach Counties

District Attorney Jared T. Williams – Augusta-Richmond County

District Attorney Flynn Broady – Cobb County

Solicitors General

Solicitor General Charles Brooks – Clayton County

Solicitor General Donna Stribling – DeKalb County

Solicitor General Sonya Compton – Douglas County

Solicitor General Keith Gammage – Fulton County

Solicitor General ​​Rebecca Grist – Macon-Bibb County

Solicitor General Omeeka Loggins – Augusta-Richmond County

Solicitor General C.R. Chisholm – Athens-Clarke County

Solicitor General Brian Whiteside – Gwinnett County

Commissioners

Chair Jeff Turner – Clayton County

Chair Lisa Cupid – Cobb County

Chair Romona Jackson-Jones – Douglas County

Chair Carlotta Harris Harrell – Henry County

Chair Marcello Banes – Newton County

Vice-Chair Commissioner Gail Hambrick – Clayton County

Vice-Chair Kelly Robinson – Douglas County

Vice-Chair Natalie Hall – Fulton County

Vice-Chair Melissa Hughes – Tift County

Commissioner Alvin Mason – Augusta Richmond County

Commissioner Lucious Abrams, Jr. – Burke County

Commissioner DeMont Davis – Clayton County

Commissioner Felicia Franklin – Clayton County

Commissioner Jerica Richardson – Cobb County

Commissioner Tarenia Carthan – Douglas County

Commissioner Henry Mitchell – Douglas County

Commissioner Charles Rousseau – Fayette County

Commissioner Marvin Arrington, Jr. – Fulton County

Commissioner Khadijah Abdur-Rahman – Fulton County

Commissioner Dometrice “Dee” Clemmons – Henry County

Commissioner Bruce Holmes – Henry County

Commissioner Demarcus Marshall  – Lowndes County

Commissioner Joyce Evans – Lowndes County

Commissioner Shirley Hines – Meriwether County

Commissioner Alana Sanders – Newton County

Commissioner Shanita Bryant  – Peach County

Commissioner Dakkia Bradshaw – Telfair County

 

Sheriffs

Sheriff Melody Maddox – DeKalb County

Sheriff Tim Pounds – Douglas County

Tax Commissioners

Tax Commissioner Greg Baker – Douglas County

Tax Commissioner Tiffany Porter – Gwinnett County

Clerk of Superior & State Courts

Clerk of Superior & State Courts Janice Morris – Rockdale County

Superior Court Clerks

Superior Court Clerk Debra DeBerry – DeKalb County

Superior Court Clerk Cathelene “Tina” Robinson – Fulton County

Water Authority

Water Authority Chair Samuel F. Hart, Sr. – Macon-Bibb, GA

School Board Members

Chair Eshe’ Collins – Atlanta, GA

Chair Jana Davis – Decatur, GA

Chair Tracy Shaw-Rookard – Douglas County

Chair JaQuez Harris – Twiggs County

Vice-Chair Michelle Simmons – Douglas County

Vice-Chair Kimberly Dove – Fulton County

Board Member Erika Mitchell – Atlanta, GA

Board Member Jasmine Bowles – Clayton County

Board Member Sabrina Hill – Clayton County

Board Member Charisse Davis – Cobb County

Board Member Devetrion Caldwell – Douglas County

Board Member DT Jackson – Douglas County

Board Member Franchesca Warren – Fulton County

Mayors

Mayor Bianca Motley Broom – College Park, GA

Mayor Rochelle Martin-Robinson – Douglasville, GA

Mayor Deana Holiday Ingraham – East Point, GA

Mayor Angelyne Butler – Forest Park, GA

Mayor Vince Williams – Union City, GA

Mayor Roger Lane – Sardis, GA

 

Vice Mayors

Vice Mayor James “Chick” Jones – Waynesboro, GA

 

Councilmembers

Mayor Pro Tem Terry Miller – Douglasville, GA

Mayor Pro Tem Karen Rene’ – East Point, GA

Mayor Pro Tem Lemario Brown – Fort Valley, GA

Mayor Pro Tem Helen Willis – City of South Fulton, GA

Mayor Pro Tem Christina Hobbs – Union City, GA

Councilmember Antonio Lewis – Atlanta, GA

Councilmember Michael Bond – Atlanta, GA

Councilmember Andrea Boone – Atlanta, GA

Councilmember Glennie Cox Bench – Bainbridge, GA

Councilmember Madeleine Simmons – Brookhaven, GA

Councilmember Corey Morgan – Camilla, GA

Councilmember Ruby Foster – Chattahoochee Hills, GA

Councilmember Joe Carn – College Park, GA

Councilmember LaShun Burr Danley – Douglasville, GA

Councilmember Sam Davis – Douglasville, GA

Councilmember Howard Estes – Douglasville, GA

Councilmember Joshua Butler, IV – East Point, GA

Councilmember Thomas Calloway – East Point, GA

Councilmember T. Starr Cummings – East Point, GA

Councilmember Stephanie Gordon – East Point, GA

Councilmember Lance Robertson – East Point, GA

Councilmember Sharon Shropshire – East Point, GA

Councilmember Linda Davis – Fairburn, GA

Councilmember Hattie Portis-Jones – Fairburn, GA

Councilmember Austin Thompson – Lawrenceville, GA

Councilmember Kamali Varner – McDonough, GA

Councilmember Teresa Thomas-Smith – Palmetto, GA

Councilmember Austin Wagner – Smyrna, GA

Councilmember Catherine Foster-Rowell – City of South Fulton, GA

Councilmember Carmalitha Gumbs – City of South Fulton, GA

Councilmember Corey Reeves – City of South Fulton, GA

Councilmember Jaceey Sebastian – South Fulton, GA

Councilmember Natasha Williams – South Fulton, GA

Councilmember LaKeisha Gantt – Stockbridge, GA

Councilmember Brian Jones – Union City, GA

Councilmember Angellete Mealing – Union City, GA

Councilmember Vivian Miller-Cody – Valdosta, GA

Councilmember Sandra Tooley  – Valdosta, GA

Councilmember Willie Williams – Waynesboro, GA

Councilmember Larry Curtis – Warner Robins, GA